Ognisko w Gdańsku – Parafia Świętej Barbary, ul. Długie Ogrody 19

Parafia
Spotkania odbywają się w pierwsze piątki miesiąca. Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 18.00. Spotkania odbywają się w salce koło plebani około 19.00. Duszpasterzem wspólnoty jest ks. Piotr Adamski.
Parafia Świętej Barbary >>>
Poprzednia parafia
Spotkania w parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Bojanie odbywały się w okresie 06.02.2009 - 17.06.2012. Duszpasterz wspólnoty - ks. Marcin Bukowski.
Parafia Świętej Jadwigi Królowej >>>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

Spotkanie odbyło się w nowej salce, na spotkaniu było 40 osób.

Świętowaliśmy 44 rocznice ślubu Krystyny i Alojzego.

Tematem spotkania był „rozwód – prawda i mity”

ROZWÓD

To złożony proces, a nie zdarzenie, nie rozpoczyna się złożeniem wniosku do sądu i nie kończy się na sali sądowej decyzja sędziego.

To jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu człowieka

Największymi ofiarami są dzieci

Nikt nie jest w stanie przewidzieć długofalowych skutków rozwodu.

Rozwód to porażka dla obojga małżonków

Kiedy zapada decyzja ?

Gdy poziom urazów i złości jest już tak wielki, że jeden z małżonków, nie można już sobie z nią poradzić.

Rozwód zaczyna się decyzją o separacji, odejściu jednego z małżonków najpierw emocjonalnego.

Mity o rozwodach

Odetniesz i przestanie wreszcie boleć

Skończy się sprawa w sądzie i będzie spokój.

Nie ma innego wyjścia.

Zacznę żyć od nowa

„Kulturalny rozwód” nikomu nie zaszkodzi.

Rozwód nie zaszkodzi dzieciom, bo nadal będę je kochał.

Jeśli myślisz , że weźmiesz rozwód i będziesz miał święty spokój, to się mylisz.

Rodzaje rozwodów

Rozwód prawny –  w świetle prawa – rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków. Proces prawny od kilku miesięcy do kilku lat. Warto przeliczyć koszty finansowe, czasu, energii, zdrowia, emocji.

Rozwód ekonomiczny – Podział wspólnego majątku i małżeńskiego dorobku. Przestawienie się na stylu życia do nowych dochodów. Przestawienie się na nowy (najczęściej gorszy) statusu ekonomiczny. Współmałżonek lub ty, może zabrać tyle ile mu się należy, ale może zechce zabrać tak dużo, ile się tylko da.

Rozwód rodzicielski – Bitwa o dzieci. Granie dziećmi . Ich uczucia, zagubienie, rozpacz. Jak je „podzielić”, a co z opieką ? Czy zasądzony czas zaspokoi potrzeby dzieci ? Czy będę w stanie wypełnić rolę matki, ojca ?

Dziecko a rozwód

Rozwód jest większą traumą, niż śmierć jednego z rodziców. Dziecko przestaje wierzyć w miłość.

Rozwód rodziców uczy dzieci że: konfliktów się nie rozwiązuje, od konfliktów się ucieka i nie ma czegoś takiego jak trwałe małżeństwo, porażka jest nieunikniona.

Badania prof. Judith Wallerstein
Dzieci z rozbitych domów mają gorsze wyniki w nauce, częściej porzucają szkołę, są nadreprezentowane w grupach osób pozbawionych wykształcenia, są statystycznie biedniejsze i bardziej narażone na poczucie bezdomności, częściej chorują i łatwiej stają się ofiarami wypadków. W większym stopniu nadużywają alkoholu i narkotyków. Mają większe trudności z kształtowaniem dobrych relacji w założonych przez siebie rodzinach. Wcześniej od swoich rówieśników przechodzą inicjację seksualną. Rzadziej się pobierają, częściej rozwodzą – przekazując swoje problemy kolejnemu pokoleniu.

Rozwód społeczny   – Zmiana środowiska przyjaciół i znajomych. Zmiana naszego statusu wobec innych małżeństw. Nowe grono znajomych. Odejście części znajomych.

Rozwód „religijny” – Jak będę postrzegana(y) w moim kościele? Co z sakramentami ? Co na to Bóg ?

Rozwód emocjonalny  (psychiczny, tożsamości) – Separacja własnego „ja” od „ja” współmałżonka. Jesteśmy „sklejeni” jak dwa kolory plasteliny, przenikamy się wzajemnie. Jak to rozdzielić? Czy da się rozdzielić?

Żałobę po stracie przeżywają oboje małżonkowie, każde na swój sposób. Rozwód to zawsze porażka. Złość wpływa na każdy rodzaj rozwodu.

Rozwód jako doświadczenie emocjonalne jest dla każdego inne.

Uczucia towarzyszące rozwodowi – Złość –  Smutek – Samotność

Jak poradzić sobie ze złością ? Co czuję ? Jaka to skala złości ( furia, złość, wściekłość, rozdrażnienie, poirytowanie itp…) ? Dlaczego się tak czuję ? Co mogę z tym zrobić ?

Jak sobie poradzić z samotnością ?

Samotność około rozwodowa – rozbieżność pomiędzy związkiem upragnionym, który chciałam (em) mieć, a tym, który mam(miałam). 69% odchodzących i 90% opuszczonych przeżywa samotność. Im większa samotność w związku tym większa po rozwodzie.

KONIEC ROZWODU 

Gdy stajesz się osoba pełnowartościową i potrafisz znaleźć zaspokojenie i szczęście w życiu w pojedynkę.

Co musiałoby się stać lub wydarzyć, bym podjął decyzje, RATUJĘ ?????

Zawieszam. Wycofuję pozew. Inicjuję odbudowę, już po rozwodzie

Czy to w ogóle możliwe ?

 TAK    warunek konieczny    ROZWÓJ

Kronika